Çevre kirliliği ile ilgili kompozisyon

Çevre kirliliği dünyamızın ve ülkemizin en büyük sorunlarından biri. Bu kompozisyon yazımızda çevre kirliliği konusunda kısa bir yazı derlemesi bulabilirsiniz. Çevre kirliliği artan nüfus ve insan ihtiyaçları nedeniyle hızla artmaktadır. Dünyada yaşayan insan sayısının hızla artması sonucu gereksinimler de artmaktadır. Bu sonuçla insanlar üretim kapasitelerini arttırıyor adeta bir tüketim çılgınlığına yöneliyor.

Tüketimin artmasıyla birlikte atık maddelerde bir hayli çoğalıyor. Atık maddelerin büyük bir bölüm ne yazık ki doğaya yeniden kazandırılmıyor, yada yeniden işlenerek kullanılmıyor. Bu sonuçla doğamız çevremiz hızla kirlenmekte. Keşke üretilen malzemeler ve ürünler doğada çözünür maddelerden üretilse, geri dönüşüm tesislerinin sayısı artsa, insanlar çevrelerine karşı daha duyarlı olsalar.

çevre kirliliği

Doğa ve çevre kirliliği canlı yaşamına etki ediyor


Bu şekilde çevre kirliliği bir nebze olsun engellenebilir. Fakat dünyamızda çevre kirliliğinin önlenmesi için ciddi çalışmalar ne yazık ki yapılmıyor. Örneğin bizler evimizde atık maddelerimizi çöp poşetlerine doldurup atıyoruz. Gerçekte olması gereken ise geri dönüşüm ile yeniden kullanılabilecek maddeleri ayrı poşetlere doldurmak ve geri dönüşüm kutularına atmaktır. Elbette belediyeler çöpler içinden yeniden kullanılabilecek malzemeleri ayırıyor. Fakat ikinci bir işleme neden gerek olsun ki?

İlk olarak insanlar doğa ve çevre kirliliği konusunda bilinçlendirilmeli. Bu şekilde çevre kirliliğini en az düzeyde tutabiliriz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.