Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Çevremizde Elektrikle Çalışan Araçlar

Çevremizdeki her türlü elektronik ve mekanik araç ve gereçler elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Elektrik enerjisi kullanıldığı alete göre mekanik, ısı, aydınlatma gibi enerji türlerine çevrilerek kullanılmaktadır. Çevremizde elektrik enerjisini kullanarak çalışan araç ve gereçleri yakından inceleyelim.

Buzdolabı: Buzdolabında bulunan motor ortamın soğuk bir halde kalmasını sağlar. Bu motor içerisindeki soğutucu gazı sıkıştırma prensibi ile soğutma işlemi yapar. İşte motorun bu sıkıştırma işlemini yapabilmesi için elektrik enerjisi kullanılır. Bu sayede besinlerimiz bozulmadan uzun süre saklanabilir.

Çamaşır Makinesi: Bu makinelerde birden fazla elektrikle çalışan motor bulunabilir. Motorlar işlevine göre çevirme, sıkma, su pompalama işlemleri yaparlar. Çevirme ve sıkma işlemini yapan motorda elektrik enerjisi sayesinde çamaşırlar hızla çevrilerek sirkülasyon yapılır ve çamaşırdan uzaklaştırılır. Su pompasında ise elektrikli motor pompalama işlemi yapar.
elektrikliarac
Ütü: Elektrik enerjisini ısı enerjisine çevirerek elbiselerimizin düzgün bir hal almasını sağlar. Isıyla baskı yapılan kumaş o şekli alır ve o halde kalır. Elektrik enerjisi ütü içerisindeki bir telin kızdırılması ile ısıya dönüştürülür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.