Çevremizdeki her sesi duyabilirmiyiz neden?

Çevremizdeki her sesi insanların duyması ne yazık ki mümkün değildir. Aslında bu bize oldukça faydalı bir durumdur. Eğer çevremizdeki her sesi duymuş olsaydık binlerce sesi hatta milyonlarca sesi aynı anda duyup yorumlamak zorunda kalırdık.

Biz insanlar belli frekanslardaki sesleri duyabiliriz. Her canlının duyup yorumlayabildiği ses frekansları birbirinden farklıdır. Örneğin yarasaların bizden çok daha üstün duyma kabiliyetleri vardır. Yarasalar geceleri uçan, avlanan yabani hayvanlardır. Gözleri ile değil kulakları ile sesleri süzerek avlarını bulurlar. Bir diğer örneğimiz ise denizlerdeki yunuslar.

Suyun içindeyken hareket halinde olan yunuslar birbirlerine çok düşük frekanslarda mesaj gönderirler. Biz insanlar onların bu mesajlarını duyamayız. Çünkü onların haberleşme frekansını algılayamayız.

Her sesi duysaydık ne olurdu?

Eğer çevremizdeki her sesi duymuş olsaydık biz insanların işi gerçekten çok zor olurdu. İç organlarımızın çalışma sesini, çevremizdeki karıncaların ayak seslerini dahi duyabilirdik. Buda bizler için oldukça kötü bir duruma neden olurdu.
ses
Her sesi duyduğumuz için beynimiz çok yorulurdu yada kullanılamaz hale gelirdi. Çünkü sesi yorumlayan beyindir. Bu kadar çok sesi yorumladığında çalışamaz hale geleceği şüphesiz bir gerçektir. Bu nedenle yaratan bizi sadece belli frekans aralığındaki sesi duyabilecek şekilde yaratmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.