Çevrenizde ne gibi savurganlık örnekleri görüyorsunuz?

O kadar alışmışız ki har vurup harman savurmaya. Çevremizdeki herkes kendini salıvermiş gidiyor. İnsanlar israfı ve savurganlığı çok sever bir hal almışlar. Kelime anlamı elimizdeki imkanların gereksiz bir şekilde kullanılması olarak bilinen savurganlık bir nevi israftır.

Mesela çok zengin biri olduğunuzu düşünün. O kadar çok paranız var ki bir aldığınızı bir daha giymiyorsunuz. İşte bu savurganlığın en basit örneğidir. Öğretmenim çevrenizde gördüğünüz savurganlık örneklerini söyleyin dedi.  Araştırmama gerek kalmadan çevremde birçok savurganlık örneği olduğunu fark ettim. Ne kadar savurgan bireyleriz biz.

Gördüğüm savurganlık örnekleri şunlar;

Bizim mahallemizdeki birçok amca ve abi sigara içiyorlar. Aslında bu bir savurganlık bence. Çünkü paralarını boşa harcıyorlar ve kendi rızıklarından kısıyorlar.

İkinci bir savurganlık örneği ise bazıları yolda yürürken yemek yiyorlar. Mesela simit ve poğaça gibi. Kimileri bu gıdaları bitirmeden çöpe atıyorlar.

Üçüncü örneğim ise insanların teknolojik ürünlere yüksek harcamalar yapması. Aslında ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek uygun fiyatta telefonlar varken bizler gidip en pahalısını en üst modelini alıyoruz. Buda gördüğüm diğer bir savurganlık örneği

 

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.