çevrenizde tarıma dayalı hangi sanayi kuruluşları bulunmaktadır

Çevrenizde tarıma dayalı hangi sanayi kuruluşları bulunmaktadır bunlarda neler üretilmektedir. Ben Bursa’da yaşıyorum ve bu şehirde tarımsal faaliyetler bir hayli gelişmiş durumda. Bursa Ovasında yetiştirilen birçok ürün tüketim malzemesi için kullanılırken gıda sanayinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Tarım ürünleri özellikle donmuş gıda, konserve ve püre gibi işlemler için sıklıkla kullanılmaktadır. Tarımın yaygın olduğu bölgelerde tıpkı Bursadaki gibi tarımla ilgili sanayi kuruluşları bolca bulunur. Örneğin benim yaşadığım bölgede en az 3 tane donmuş gıda fabrikası, 4-5 tane konserve fabrikası ve bu ürünlerin yanı sıra taze meyve sebzelerin depo edildiği soğuk hava depoları bulunmakta.

Bursada bolca yetiştirilen şeftali, armut ve elma gibi ürünler komposto yapılmak üzere bölgedeki sanayi kuruluşlarına gitmektedir. Burada soyulup temizlenen meyveler dilimlere ayrılıp konserve şuruplarının içinde ambalajlanmaktalar. Daha sonra ise bu ürünlere halka satılmaktadır.

Bursa Ovası sebzeciliğinde yaygın olarak yapıldığı bir tarımsal alandır. Örneğin bölgemizde bulunan Mevsim Gıda sebze ürünlerini alarak donmuş paketler halinde satışa sunmaktadır. Yada diğer bir örnek ise Narlıdere Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ait soğuk hava tesisinde yaş meyve ve sebzeler sağlıklı bir şekilde depo edilmektedir.

Tarımın var olduğu ve ürünün bolca bulunduğu her yerde sanayi kuruluşlarıda yer alırlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.