çevrenizdeki boş alanları hafta sonlarında herkesin dinlenebileceği bir yer haline nasıl getirebilirsiniz

Öğretmenimiz sordu çevrenizdeki boş alanları değerlendirerek hafta sonları ve tatil günlerinde herkesin dilenebileceği bir yer haline nasıl getirebilirsiniz? Açıkcası şehirlerimizde bu tip alanlar nadir bulunmakta. Her yer imarlar ve otoparklarla dolmuş ve insanların zaman geçirebileceği yerler ne yazık ki düşünülmemiş.

Çocukların oyunlar oynayabileceği parklar, piknik yapılabilecek alanlar şehirlerimizde az bulunmakta. Bu nedenle eğer çevremizde bu tip boş alanlar varsa insanların hizmetine sunulmalıdır. Mahalle muhtarlarından başlayarak yerel belediyelere kadar başvurularımızı yaparak bu alanların kamulaştırılması ve insanların hizmetine sunulmasını istemeliyiz.

Bu boş alanlara neler yapılabilir?

Çocuk Parkları: Ülkemizde en iyi yerleşim planı olan şehirlerde bile çocukların zaman geçirebileceği parklar ne yazık ki az miktarda var. Şehir sokaklarında oynayamayan çocuklar için bu tip parkların yapılması ve çoğaltılması gerekir. Bu sayede çocuklar arasında oyunlar vasıtasıyla dostluk kavramı kazandırılabilir.

Piknik alanları: Aileler yoğun iş temposu, çocukların okulları gibi programlar nedeniyle bir araya gelemiyorlar. Sadece haftasonlarında onlar için bir buluşma ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle onların piknik yapıp eğlenebileceği yeşil alanlar, doğal parklar oluşturulmalıdır.

AVM: Artık büyükşehirlerde bolca bulunsada hala yeterli sayıda değiller. Bu alış veriş merkezleri giyim, gıda, eğlence, teknoloji gibi her alanda insanlara hizmet vermekteler. Bu nedenle insanlar burada vakit geçirmeyi seviyorlar.

Sosyal Tesis: İnsanların kahve içip sohbet edebilecekleri çeşitli aktivitelerin ve organizasyonların düzenlendiği sosyal tesislere ihtiyacımız var.

Tiyatro, Sinema: Hafta sonlarında iyi vakit geçirebilecek ve herkesin yapması gereken bir aktivite. Bu nedenle bu tip alanlara ihtiyacımız var.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.