Çevrenizdekilerle özensiz iletişim kurmak ne gibi sorunlara yol açabilir

Çevremizdeki insanlarla kurduğumuz iletişime dikkat etmeliyiz. Eğer ki çevremizdeki kişilerle kurduğumuz iletişime özen göstermezsek toplumdan dışlanarak yalnız kalabiliriz. İnsanlar yaşadıkları toplumun içinde iletişim halinde olurlar.

Bu iletişimler esnasında herkes karşısındakinin de bir insan olduğunu unutmadan iletişim kurmalıyız. İnsanlar bir arada yaşamak ve sosyal birey olmak istiyorlarsa etkileşimlerine dikkat etmelidirler. Sosyal bir varlık olma ihtiyacı bulunan insan konuşmak, fikirlerini aktarmak ve düşünceler oluşturmak ister.

Bunu da en iyi çevremizdeki insanlarla yapabiliriz. Eğer çevremizdekilerle özensiz bir iletişim kurarsak zamanla herkesi bir bir kaybederiz. Özensiz iletişim kurmak onların kırılmasına yada üzülmesine neden olabilir. Özensiz iletişim sadece kırıcı konuşmak değil aynı zamanda anlatım bozukluğu da olabilir. İyi bir şekilde fikir ve düşüncelerini aktaramayan bir insanda özensiz iletişim kurmuş demektir.

Yanlış anlaşılmalar, anlatım bozuklukları, kırıcı ifadeler, saygısız bir üslup özensiz iletişimin çeşitli örneklerindendir. Toplumda var olmak ve birlikte yaşamak istiyorsak bu hususlara dikkat etmemiz gerekir. Çünkü bizler insanız ve insanlar sosyal bir yaşam isterler. Sosyal yaşam ise ancak çevremizdekiler ile birlikte sağlanabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.