Çevresel faktörlerin insan zekasında etkileri nelerdir

Öyle şey mi olur demeyin elbette ki olur. Çevresel faktörler insan zekasını olumlu yada olumsuz şekilde etkilemektedir. Nasıl demişler üzüm üzüme baka baka kararır. Aynen öyle işte. İnsan kültürel, sosyal ve ekonomik olarak bulunduğu çevreden etkilenir. Bir kimsenin zekasal gelişimide bu unsurlarla dolaylı olarak bağdaşabilmektedir. Örneğin cahil ve geri kalmış bir toplumda ileri düzeyde zeki insanların çıkması olması oldukça güçtür.

Yada çok zeki ve akıllı bir toplumda zekasal düzeyde geri kalmış bireylerin oluşumu oldukça zordur. Bunun nedenlerine gelecek olursak zeki bir toplumda bireyler çocuklarını araştırmaya, çalışmaya ve öğrenmeye yöneltir. Çocukluk dönemi bireyin zekası ve fiziksel gelişiminin büyük bölümünün gerçekleştiği dönemdir. Bu süreç zarfında zekası inceleme, araştırma ve öğrenmeye alışan bir çocuk ilerleyen yaşlarında oldukça akıllı ve gelişmiş bir birey olarak ortaya çıkar. Elbette ki istisnalarda yaşanmaktadır. Çok zeki bir toplumda da bazı aptalların yer aldığı görülmektedir.
zeka
Aynı şekilde cahil ve geri kalmış bir toplum hazıra alışmış kopyacı ve taklitçi bireyler yetiştirir. Bu toplumlar yeni birşeyler ortaya çıkaramazken ancak taklitlerle yaşama katılırlar. Bireyler çocuklarını yukarıdaki örnekteki gibi değil boşa vakit geçiren okumak için okuyan, idealleri olmayan ve düşüncesiz tipler şeklinde yetiştirirler. Buda ilerleyen dönemde zekasal bakımdan gelişmemiş topluma faydası olmayan bireylerin yetişmesine neden olur.

Çevresel faktörlerin insan zekasına olan etkileri elbetteki bunlarla sınırlı değildir. Kirli, pis, kötülüklerin yer aldığı bir toplumda yaşayan bireylerinde zekasal gelişimi kötü yönde etkilenir. Beyin ancak huzurlu ve düşüncesiz olduğu ortamlarda rahatlıkla çalışmaktadır. Zeka gelişimine bir diğer etkide günlük hayatımızda karşılaştığımız sorunlardır. Bunlar zekamızı yorarak gelişimine engel olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.