çiçekli bitkilerin yararları nelerdir?

Çiçekli bitkiler doğa ve insan yaşamına oldukça yararlıdır. Örneğin çiçekli bitkiler sayesinde canlı tür ve çeşidinde fazlalık görülür. Ülkemiz bitki çeşitliliği bakımından Avrupa’da lider, dünyada ise sayılı ülkeler arasındadır. Bu sayede ülkemizde görülen küçük canlı türünde de bir hayli artış vardır. Çünkü birçok canlı çiçekli bitkilerden dolaylı yada dolaysız olarak faydalanarak yaşamlarını sürdürmektedir.

Çiçekli bitkiler üreme çeşitleri nedeniyle doğal çeşitlilik sağlarlar. Bu bitkiler birbirlerini tozlayarak yeni çiçek türlerinin oluşumunu sağlarlar. Birçoğumuz biyoloji dersinde çiçekli bitkilerin üreme sistemlerini görmüşüzdür.

Ekolojik sistemde önemli yer tutan çiçekli bitkiler ayrıca farklı bir görsellik sunarlar. Onların büyüleyici renkleri ve kokuları her daim insanları cezbetmiştir. Bu nedenle şehir yapılanmalarında çiçekli bitkilerin kullanımına büyük rağbet edilir. Örneğin kent meydanları, önemli parklar genel olarak çiçekli bitkiler ile süslenir. Hatta evlerimizde annelerimiz genel olarak çiçekli bitkileri bakmayı tercih ederler.
çiçek
Çünkü çiçekli bitkiler insanlara umut verir, huzur verir. Kimi insanlar çiçekleri ile konuşur, sohbet eder. Bir çoğuda onları küçük bir bebeği sever gibi sever. Çiçekler ilgi ister, sevgi ister. Bu nedenle insana huzur verirler. Geçmişten günümüze çiçekli bitkiler her daim şehirlerde yer almıştır. İnsanlar doğada yeşilden sonra ilk olarak çiçekli bitkileri ararlar. Onların kokusunu duymak içine çekmek ve okşamak insanlara mutluluk verir.

Çiçekli bitkilerin yararlarını maddeler halinde sıralayalım

  • Doğadaki biyolojik tür çeşitliliğini sağlar.
  • Canlıların yaşamına besleyici olarak destek olur.
  • Canlıların barınma ihtiyaçlarını sağlar.
  • İnsanlara mutluluk verir.
  • Çevre düzenlemelerinde sıkça kullanılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.