Çikolata yapılırken hangi aşamalardan geçer?

Öncelikle çikolatanın ham maddesi olan kakao ağacının yetiştirilmesinden biraz bahsedelim. Kakao ağacının kökeni halen daha tartışılmaktadır. Kimilerine göre Amazonlar bazılarına göre ise Venezuella veya Orta Amerika olarak gösterilir.

İyi bakılmış bir kakao ağacı ilk meyvesini beş yaşında vermektedir. Bu süre iyi bakılırsa 3 yıla kadar da indirilebilir. Meyve, bezelye benzeri bir kabuk içindedir.

Peki yediğimiz çikolata nasıl yapılmaktadır şimdi bunu inceleyelim. Kakao yağının ayrılmasıyla elde edilen kakaonun aksine çikolata, yağın eklenmesi ile üretilmektedir. Bizde pek bilinmeyen şekersiz, bitter ya da sütlü hiç fark etmez. yöntem hepsinde aynıdır.

Conching denilen bir yöntemle çikolata bir yoğurma işleminden geçirildikten sonra ağır silindirlerle yapılan bu yoğurma işlemi birkaç saat veya birkaç gün sürmektedir.

cikolata

Kalıplara döküldükten sonra soğutma odasına götürülen çikolata sabit bir hızlı bir şekilde soğutulur. Soğumuş çikolatalar paketlenip dağıtıma çıkartılır. Diğer gıda üreticileri için gönderilen çikolata ise sıvı olarak teslim edilmektedir.

Çocukların vazgeçilmezleri arasında yer alan çikolata fazla tüketildiğinde zararlı olabilir. Ama ister çocuk olsun ister büyükler çikolatadan kolay kolay vazgeçemezler gibi gözüküyor.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.