Çinlilerin icatları hakkında bilgi

Çin’in tarihindeki 4 buluşu :kağıt,matbaa,barut ve pusuladır.Bu 4 büyük icat insanlık tarihinde medeniyetinin ilerlemesine büyük katkıda bulunmuştur.Çin uygarlığının tarihinde özellikle parlak bir gelecek hazırlamıştır.

İlk olarak kağıdın icadından bahsedelim.Kağıt keşfedilmeden önce eski Çin’de yazı yazmak için birçok malzeme kullanılmıştır.4-5 bin yıl önce kaya ve çömlekler üzerine işaretler kazınmış ,3 bin yıl kadar önce de kaplumbağa kabuğu ve hayvan kemikleri üzerine yazılar oyulmuştur.
Milattan Önce 700 ve 200 yılları arasında bambu ve tahta üzerine yazı yazmak oldukça yaygınlaştı.Yazı için kullanılan bu bambu parçalarına Jian denirdi.

M.Ö 200 ve M.S 25 yılları arasında Batı Han döneminde eski kumaş ,kenevir halatları ve balık ağları gibi eskimiş malzemelerle bitkisel lifli kağıt yapımı teknolojisi gelişti yani kağıdın icadı böyle ortaya çıktı.

Çin ‘deki arkeolojik kazılarda çıkan eserlerden kağıdın keşfinin kesin tarihini belirlemek çok zor.ancak en eski kağıt örneği Çin de rastlanmıştır.

Matbaa teknolojisi ise 14. yüzyılda Kore,Japonya ,Mısır ve Avrupa da yayıldı Matbaa sayesinde elle yazma devrinde büyük atılım gerçekleşti.

Barut’un icadı ise ölümsüzlük hapı üretmeye çalışırken ortaya çıktı. Nitröz asit tuzu ,kükürt ve odun kömürünün ısındığı zaman kolayca patladığını fark ettiler.İnsanlar M.S 7 yüzyılda bu karışıma Barut adını verdiler.

Son olarak da pusulanın keşfedilmesinden bahsedelim.İlk olarak güneyi gösteren alet olarak icat edilen pusula doğal mıknatıstan taşlanarak imal edilmiştir.Ateşli silahlar ve toplar için kullanılmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.