Cisimlere kuvvet uygulayarak onların şekillerini değiştiren meslekleri bir tanesini araştırınız araştırma sonuçlarını yazınız

Cisimlere kuvvet uygulayarak onların şekillerini değiştiren meslekleri bir tanesini araştırınız araştırma sonuçlarını yazınız. Cisimlere kuvvet uygulayan ve bu şekilde şekil veren birçok meslek dalı vardır. Bu mesleklerin başında pres makinesi kullananlar gelmektedir.

Pres makinası ile cisimlere şiddetli kuvvetler uygulayarak onların belli şekiller almaları sağlanır. Örnek vermek gerekirse plastik kapların bir çoğu bu şekilde yapılmaktadır. Blok haldeki plastik büyük pres makinalarında önce ısıtılır ve daha sonra kuvvet uygulanarak şekil verilir. Düz yada başka bir haldeki blok artık kuvvetle uygulanan şekli alır. Örneğin bir plastik tabak.

Yine aynı şekilde demir döküm ustaları da demiri erittikten sonra bir şekil alması için kalıplara dökerler. Kalıplardan bütün halde çıkan demir daha sonra pres makinalarında kuvvet uygulanarak yontma işlemine tabi tutulurlar. Bu sayede demirlere elde edilecek şekil verilir.

Son örneğimiz ise araba hurdacıları. Onlar eskimiş arabaları daha fazla alan kaplamasın diye presleyerek kutu haline getirirler. Bu işlemde de kuvvet uygulanır ve araçlara kutu şekli verilir. Sizler için bir kaç örnekle konuyu açıklamaya çalıştık umarım işinize yarar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.