Cisimleri iterek yada çekerek hareket ettirebileceğimizi gösteren deney

Cisimlerin hareket etmesi için herhangi bir kuvvete maruz kalması gerekir. Cisimlerin hareket etmesini sağlayan bir kuvvet türüde vektörel bir büyüklük olan çekme yada itme hareketedir. Cisimler itildiğinde veya çekildiğinde hareket ederek yol alırlar. Şimdi bunun gözlemleyebileceğimiz bir deney hazırlayacağız.

Deneyimiz için gerekli olan malzemeler;

Kare yada dikdörtgen şeklinde bir cisim
Üzeri düz bir masa
Tahta bir çubuk

Elimizdeki kare yada dikdörtgen şeklindeki cismi üzeri düz olan bir masa üzerine koyunuz. Daha sonra bu cisime elimizdeki tahta çubuk ile itme kuvveti uygulayınız. Göreceksiniz ki cisim kuvveti uyguladığınız yönde hareket edecektir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken husus ise kuvvetin büyüklüğü arttıkça cismin hızıda artmaktadır. Çekme kuvveti için ise tahta sopamız ucuna bir çengel oluşturmanız gerekli. Tahta çubuk ucuna çengeli tel ile yapabilirsiniz.

cisim

Masa üzerindeki cismin kuvvetle yol alması


Çengeli masa üzerindeki cismin üzerine taktırın. Ve kendinize doğru çekin. Gözlemlediğinizde ise cismin size doğru hareket ettiğini göreceksiniz.

Başka bir örnek ise yolda kalan arabaların yayalar tarafından itilmesi ile hareket etmesidir. Bu gibi örneklerle cisimlerin itilerek yada çekilerek hareket ettiğini gözlemleyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.