Civcivler nasıl yaşar ve nasıl büyür

Bu yazımızda civcivlerin nasıl yaşadığı ve büyüdüğü hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Civcivleri tel tabanlı civciv büyütme kafesinde veya civciv büyütme sandık veya odalarında bakabilirsiniz. Yeni çıkan civcivlerde önemli olan bulunduğu yerin ortam ısısıdır. Bu ısı ortalama olarak;

1-2 günler 31-33 c
3-4 günler 30-32 c
5-7 günler 29-32 c
2 hafta 27-30 c
3 hafta 24-28 c
4 hafta 24-26 c
5 hafta 22-23 c
7 haftadan sonra 18-21 c

Civciv sıcaklığını çeşitli ısıtıcılarla veya ampulle de sağlayabilirsiniz. Civcivlerin bulunduğu ortamda sıcaklık kadar havalandırmada oldukça önemlidir Hayvanların bulunduğu yerde rahat nefes alınacak şekilde havalandırma yapılması önemlidir.

Civcivler beslerken yerleşim sıklığına da dikkat etmemiz gerekir. Civcivler büyüdükçe daha geniş alanlara ihtiyaç duyacakları için fazla sıkışık kümes veya kafeslerde hayvanların birbirlerini ezdikleri hatta birbirlerinin ölümlerine yol açtığı görülmektedir.

Hayvanlarımız hastalandığı zaman çevremizdeki veterinerlerden veya bulunduğumuz yerdeki hayvan sağlığı ile ilgili kuruluşlardan yararlanıp onların önereceği tedavi programını uygulamamız gerekir. Ne olduğunu bilmediğimiz hap, şişelenmiş sıvı, ilaç ve aşıları alıp hayvanların hayatını tehlikeye atmak gerekir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.