Çiy nedir nasıl oluşur?

İlk olarak Çiy’ in tanımını yaparak ne olduğunu öğrenelim. Genel olarak ilkbahar ve yaz aylarında havadaki nemin soğuk nesnelerle temas etmesi sırasında yoğunlaşarak nesne üzerinde su damlacıkları oluşturmasına çiğ adı verilir.

Genel olarak havadaki nem oranının fazla olduğu dönemlerde sıkça görülmektedir. Gündüzleri ısınan nesneler gece sıcaklık düştüğü için doğal olarak soğurlar. Ve bu nesneler soğurken kendi etraflarındaki sıcaklığı da düşürürler.

Bu yüzden sıcak hava soğuk havanın tutabildiği kadar su buharını tutamaz. Belli bir sıcaklık düşüşünden sonra havanın tutamadığı su buharları kendilerine en yakın cisimlerin üzerine su damlacıkları şeklinde yerleşirler.

Çiyin oluşması için belirli şartların olması gerekmektedir. İlk olarak havanın nem oranının belirli seviyelerin üzerinde olması gerekir. Diğer etken ise havanın çiy noktası denilen sıcaklığa kadar soğuması gerekmektedir. Eğer hava sıcaklığı daha da soğursa bu kezde kırağı yada don denilen durum gerçekleşir.

çiy

Çiyin faydalı varmıdır sorusunun cevabını şu şekilde verebiliriz. Çiy damlaları sayesinde yazın sıcak ve kurak olan zamanlarda bitkilerin su ihtiyacını birazda olsun karşılayarak hayatta kalmalarını sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.