Çocuk hakları ile ilgili kompozisyon

Bu günkü yazımızda sizlere çocuk hakları ile ilgili kompozisyon yazısını sizlerle paylaşacağız. Çocuk, ebeveynlerin gözünde kaç yaşına gelirse gelsin hep aynı hep çocuk olarak kalır. Aileler çocuklarının büyüdüklerini bir türlü kabullenemezler. Onlarında bu dünyada bu topumda yaşadığını onlarında bir takım haklara sahip olduklarını düşünmeden hareket ederler.

Çocuklarında elbette bir takım hakları vardır. Örneğin aynı evde yaşayan anne baba çocuk üçlüsünde demokratik bir ortam sağlanmalı aile içi sorun ve problemlerde çocuğunda fikri ne olursa olsun alınmalıdır. Çocuk kendini birey olarak hissedebilmeli o evde söz sahibi olduğunu bilmelidir. Bunun dışında kendine özgü kararlar noktasında yeri geldiği zaman kendi kararını kendi verebilmeli aileler bu konuda baskı ve ısrarcı olmamalıdır.

Çocuk evde büyür gelişir ve olgunlaşır. Çünkü vaktinin büyük çoğunluğunu evde geçirir. Aileler çocuklarının büyüdüğünü kabullenmek istemeseler de onun fikirlerine saygı duymalı büyüdüğünü fark etmeleri gerekir. Çünkü ilerleyen zamanlarda çok büyük sıkıntılar meydana gelmemesi erkenden tedbir almalı sağlıklı karar vermek adına çocuğuna saygı duymalıdır. Çocukların haklarına saygı duymayan anne baba özellikle ergenlik döneminde büyük sorunların beklediğini unutmamalıdır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.