Çocuklar, anne baba ve ailenin diğer büyüklerine karşı nasıl davranmalıdır?

Biz çocuklar büyüklerimize ve aile bireylerimiz olan anne, baba gibi kimselere davranırken dikkatli olmalıyız. Çünkü onlar bizden yaşça büyük ve hayat tecrübesi fazla olan kimselerdir. Bu kişilere karşı nasıl davranmamız gerektiğini gelin birlikte öğrenelim.

Anne ve babalar bizim dünyaya gelmemize vesile olan ve bizi bugünlere kadar getiren kişilerdir. Üzerimizde emeği oldukça çok olan bu isimlere karşı sadece bu yüzden bile saygılı olmamız gerekir. Aile büyüklerimize karşı davranışlarımızda saygı ve sevgiyi eksik etmememiz gerekir.

Onların bize söylediklerine dikkate alarak davranışlarımıza ve yaşamımıza yön vermeliyiz. Çünkü bu kişiler hayatı görüp geçirmiş kimselerdir. Bizi en doğru yola yöneltecek ve bizim zarar görmemizi isteyecek son kişilerdir.

Anne ve babalarımıza hatta diğer aile büyüklerine karşı davranışlarımızın nasıl olması gerektiğini anlatan bir hadis yazalım.

İyilik yaparak anne ve babasını memnun eden kimse, Allah’ı memnun etmiş olur. Anne ve babasını daraltan kimse, Allah’ı darıltmış olur.

Çocuğun babasına yaptığı iyilikler, onu cennet kapılarının or­tasına kadar götürüp cennete girmesine vesile olur

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.