Çocukları sevgi ve şefkatle büyütmek onları nasıl etkiler

Bu yazımızda çocukları sevgi ve şefkatle büyütmek onları nasıl etkilediği hakkında bilgiler bulabilirsiniz. Çocuklar hayatımıza anlam katan en önemli değerlerimizin başında gelir.

Çocuklarımızın doğup gelişip büyümesi bizim belirlediğimiz kurallar içerisinde gerçekleşmektedir. Bu kurallar sayesinde çocuğumuzun ahlaki yapısı gün geçtikçe ortaya çıkacaktır.

Biz çocuklarımıza nasıl yaklaşırsak o da o şekilde öğrenmeye başlar. Onlara sevgi ve şefkatle yaklaşırsak daha ılımlı bir şekilde büyüyerek daha sakin bir yapıya sahip olur. Büyüklerin davranışları oldukça önemlidir. Çünkü çocuklarımız bizleri örnek alır.

Bizim yaptığımız olumlu yada olumsuz davranışları görüp kendilerine alışkanlık haline getirebilirler. Bu duruma örnek verecek olursak. Çocuğunuzun yanında sigara içiyorsanız o da büyüdükçe sizi örnek almaya başlayacaktır. Özentiyle başlayan bu durum ileride kötü bir alışkanlık olarak çocuğunuza geri dönecektir.

Çocukların büyüme evresinde oldukça dikkatli olunmalıdır. Çocuklar bazen hatalar yapabilir. Bu hataları cezalandırarak değilde sevgi ve şefkatle yaklaşarak onlara yaptıklarının yanlış olduğu öğretilmelidir.

Bu şekilde yaklaştığımızda çocuk yaptığının yanlış olduğunu mutlaka öğrenecektir. Cezayla yada dayakla insan bir yere varamaz. Aksine durum daha da kötüleşebilecek bir hal alır. Bu nedenle çocuklarımıza karşı şefkatli ve hoşgörülü olmamız çok önemlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.