Çocukların nasihatten çok iyi örneğe ihtiyacı var sözünün açıklanması

Sizlere bu yazımızda, çocukların nasihatten çok iyi örneğe ihtiyacı var sözünü açıklamaya çalışacağız.

Çocuklara anne baba olarak iyi terbiye edilmiş, iyi birer örnek olunmuşsa , nasihat etmeye gerek yoktur. Çünkü çocuklar nasihat vermekten değil, gözleriyle gördükleri örneklerden daha çok etkilenirler.

Anne babalar evlatları için birer profildir. Anne babasından ne gördüyse, ne öğrendiyse çocuk onu yapmaya çalışır. Örneğin; babası sigara kullanan bir çocuğunda sigara içmesine anne babası hiç bir şey diyemez. Çocuğuna babası ne kadar öğüt verirse versin çocuğun söyleyeceği tek cevap şudur. Baba peki sen neden sigara içiyorsun. İşte o zaman babanın söyleyebileceği söz kalmaz.

Bu konuyla ilgili bir başka örnek verecek olursak; annesinin mutfakta yemek yaparken sürekli izleyen bir kız çocuğu çok erken yaşlarda yemek yapma alışkanlığı kazanır. Yemek yapmak onun için büyük bir zevktir.

Son olarak şunu söyleyebiliriz ki evde anne baba, okulda ise öğretmenler çocuklar için birer örnektir. Büyükler bu yüzden küçüklere iyi birer örnek olmak zorundadır. Kötü alışkanlıklar ve davranışlarda bulunmaktan özenle sakınmalıdır.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.