çocukluk yaşlarında kırılan kemiklerin onarılma hızı yaşlılık döneminde kırılan kemiklerin onarılma hızından neden fazladır

Çocukken eğer bir yerimiz kırıldı yada çıktıysa bunun iyileşme süreci çok kısa sürededir. Oysa ki ihtiyar dedelerimiz yada amcalarımızın herhangi bir yeri kırılırsa onların iyileşmesi ayları bile bulabilmektedir. Peki çocukken bir yaramız hemen iyileşiyor da yaşlanınca neden iyileşme süreci yavaşlıyor? İşte bu yazımızda bu sorunun cevabını bulacağız.

Biz gençlerin ve çocukların kemikleri henüz deforme olmadığı ve yeni olduğu için dirençli kemiklere sahibiz. Bu nedenle kemiklerimiz düşme veya çarpma gibi durumlarda kolay kolay kırılmaz. Kırılsa, çıksa bile iyileşme süreci bir hayli hızlı olup kısa sürede kırılan kemik aynı yerden yeniden kaynar.
kemik
Oysa yaşlılarda uzun yıllar boyunca deforme olan kemikler en küçük çarpma, düşme yada ani hareketlerde kırılabilir. Hatta bu kemik kırılmaları sadece kol ve bacakta değil vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Direncini kaybeden kemiklerin kırılması sonucu iyileşme süreci çok yavaş ve güç olmaktadır. Yaşlı bireylerin evin odasında halıya düşmeleri bile kalça kırıklarına neden olabilir. Oysa gençlerin ve çocukların merdivenlerden yuvarlanmasın da bile kemikleri kırılmayabilir. Çünkü kemikleri çok dirençli ve kuvvetlidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.