Çoğu zarar azı karar kompozisyon

Atalarımız ne güzelde söylemiş çoğu zarar, azı karar diye. İşte bu atasözümüzle ilgili kısa bir kompozisyon yazısı hazırladık.

Neden Zararlı?

İnsan hayatında her zaman daha fazlasına sahip olmayı ister. Çünkü doyumsuz bir istek her bireyin içinde yer almaktadır. Mühim olan yaşamımızda bunu ne kadar kontrol edebildiğimizdir. Daha çok para kazanmak, daha yüksek not almak veya çok daha fazlasını yemek gibi birçok isteğimiz olur.

Ne yazık ki bizler aslında her şeyin fazlasının bizler için zararlı olduğunun farkına bile varamayız. Yediğimiz yemeklerden örnek vermek gerekirse bazı insanlar yaşamak için yerken bazıları da yemek için yaşar. Çok fazla yemek yediğimizde vücudumuz enerjisini karşılayacak besini kullanır artanını vücutta depolar. Bu durumda zamanla bireyde aşırı kilo ve bununla birlikte birçok hastalık zamanla görülür. Oysa ki vücudumuzun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar beslensek sağlıklı bir bünyeye sahip oluruz.

Yada daha fazla para kazanma isteğine sahip olan bir birey düşünün. Bunun için çok daha fazla çalışıp daha büyük emekler vermesi gerekir. Böylece yaşamından, sosyal hayatından ödün verir. Kendisine, ailesine ve çevresinden giderek uzaklaşır. Zamanla sağlık sorunları gelir.

Bizler güzel bir yaşam sürmek için azla yetinmeyi, ihtiyaçlarımızı karşılayacak kadar çabalamayı ve elimizdekilerle mutlu olmayı bilmeliyiz. Ancak bu şekilde güzel bir hayat bizim olur.

(2) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.