Çöpler neden birikir konulu yazı

Bir öğrenci arkadaşımız sordu çöpler neden birikir bu konuda bir yazı yazarmısınız diye. Çöpler çeşitli türdeki atıklardan meydana gelmektedir. Türlü ürünlerin atık maddeleri olması sebebiyle bu çöpler içinde bulunan maddelerin toprakta çözünmesi oldukça değişiklik gösterir.

Örneğin bir pet şişe doğada 1000 yılda çözünürken bir kağıt 1 yılda tamamen toprağa karışabilmektedir. Bu nedenle doğaya attığımız çöpler uzun yıllar yok olmaz birikirler. Bu nedenle çöplerin birikmesinin önlenmesi adına geri dönüşüm tesisleri kurulmuştur. Bu tesislerin amacı doğada çözünmeyen ve biriken maddelerin tekrar kullanılabilir hale getirilmesi ve doğada birikmesini önlemektir.

Çöpler doğamızı kirleten ve sürekli biriken atık maddelerdir. Onların varlığı hem doğaya zarar verir hemde görüntü kirliliğine neden olur. Bizlerin çöplerin doğada birikmesini önlemek adına yapabileceklerimiz ise evimizdeki atık maddeleri ayrı ayrı çöp poşetlerine koymak ve geri dönüşüme uygun olanları ayırmaktır.

Bu sayede yeniden kullanıma kazandırılabilecek maddeleri doğaya gitmeden tesislere gönderebilir ve çevremizi koruyabiliriz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.