Çözünme ve erime olaylarının doğadaki etkileri nelerdir?

Çözünme ve erime aslında bir maddenin yapısının dağılması ve doğaya karışmasıdır. Örnek vermek gerekirse toprağa bırakılmış bir tahta çürükçül bakterilerin etkisi ile zaman içerisinde parçalanarak toprağa karıştırılır. Erime de aynı şekilde katı haldeki bir maddenin sıvı hale geçmesi olayıdır.

Bu iki husus doğamız için oldukça önem arz eder. Çözünme çevremizdeki görevini tamamlamış yani artık ihtiyaç duyulmayan çöp olmuş maddeleri parçalar ve doğaya katar. İşte bu nedenle doğanın temizlikçisi çözünme olayıdır. Erime ise dünyamızda yer alan buz kütlelerinin sıvı hale geçmesi olayıdır. Kış aylarında aşırı yağışlar ile birlikte her yerde donmalar görülmektedir. Zaman içerisinde bu katılar eriyerek sıvı hale geçerler. Bu sayede doğamız su ihtiyacını karşılamış olur.

buzul

Bu özellikler göz önüne alındığında çözünme ve erime olaylarının doğadaki canlılar için önemi çok daha iyi kavrayabiliriz. Aksi halde dünyamızda her yer katı buzlarla kaplı olur ve doğamız bir çöplük haline dönerdi. Tüm bunların önlenmesi ise erime ve çözünme olayları sayesinde gerçekleşir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.