Cumhuriyet kurulduktan sonra ölçü ve tartı birimleri uluslararası birimlerle uyumlu hale getirilmiştir atatürkün bu alanda yaptığı çalışmaları araştırınız

Cumhuriyetin kurulması ile birlikte özellikle ölçü ve tartı birimlerinde değişiklik yapılarak uluslararası birimlere uygun hale getirilmiştir. Atatürk bu alana oldukça önem vererek ülke çapındaki uyumsuzlukları ortadan kaldırmak ve dış ülkelerle ticareti güçlendirmek istemiştir.

Atatürk Cumhuriyetin ilanından sonra birçok alanda yenilik yapmıştır. Ancak hiç biri ölçü ve tartılarda yaptığı değişiklik kadar önemli olmamıştır. Yurdumuzun farklı noktalarında farklı ağırlık birimleri kullanılırdı ve bu kargaşaya neden olurdu. Örneğin eski zamanlarda kullanılan ölçü birimlerinden biri okka İzmirde farklı değer Diyarbakırda farklı değer alıyordu. Bu nedenle ticari ilişkilerde büyük sorunlar yaşanmaktaydı.

Ülkedeki ticareti yaygınlaştırmak ve yurt dışına ürün satmak için Atatürk yeni ölçü ve tartı birimlerini getirdi. Atatürkün bu konuda yaptığı değişikliklere aşağıdaki yazılardan ulaşabilirsiniz.

Atatürk'ün ölçülerde yaptığı değişiklikler

Eski ölçü birimlerinin insan ilişkileri ve ticaret açısından olumsuz yanları nelerdir

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.