cüzzam şarbon verem kangren kolera anlamları kısaca nedir?

Sağlık sorunlarından olan ve bir tür hastalık olan cüzzam şarbon verem kangren kolera anlamları kısaca nedir? yakından inceleyelim. Bu hastalıklar eskiden ölümcül hastalıklar olsa bile günümüzde gelişen tedavi yöntemleri ile hastalığın durdurulması yada tedavisi mümkündür.

İlk olarak hastalıkları inceleyelim.

Cüzzam: Hansen basili adı verilen bir mikrop tarafından meydana gelen bu hastalık cilt ve deri üzerinde oluşur. Çevresel sinir sistemi etkileyen bu hastalık çeşitli organlarda da meydana gelebilir. Ayrıca bu hastalık bulaşıcı bir hastalıktır. Eskiden bu hastalığı yaşayan kimseler cadı ve büyücü olarak tanımlanır toplumdan dışlanırdı.

Şarbon:Özellikle bitkilerle beslenen hayvanlarda görülen bulaşıcı bir hastalık türüdür. Bacillus anthracis adlı bakterinin neden olduğu bu hastalık hızla sürü hayvanlarına yayılarak ölümlere neden olmaktadır. İnsanlara da geçebilen bu hastalığın en tehlikeli yanı ani olarak ortaya çıkması ve hızla yayılmasıdır.

Verem: Mycobacterium tuberculosis adlı bakterinin neden olduğu bu hastalık tüberküloz ve ince hastalık olarakta bilinir. Bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olup akciğerlerde görülür. Solunum, hapşırma ve tükürük şeklinde hızla yayılan bir hastalıktır.

Kangren: Doku ve organları kanla besleyen damarların herhangi bir sebeple tıkanması ve o organın hayatını kaybetmesine neden olan bir hastalıktır. Genelde yağlı ve düzensiz beslenme, sigara ve alkol gibi nedenlerle görülür.

Kolera: Vibrio cholerae bakterisinin neden olduğu bir hastalıktır. Boşaltım sisteminde görülen ağrı ve ishal şeklinde görülen bir hastalıktır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.