Dal rüzgarı affetsede kırılmıştır bir kere atasözünü açıklayan kompozisyon

Atalarımız ne güzel söylemişler. Dal rüzgarı affetsede kırılmıştır bir kere. Hayatımızda hepimizin başına gelen bir durumdur. Kırılmak, gücenmek ya darılmak. Karşımızdaki kişiyi bazen affederiz ve onunla sosyal bir hayat yaşamaya devam ederiz. Ancak bu kırgınlığımız içimizde bir yara olarak kalır.

Örneğin rüzgardan kırılan bir ağaç dalını ele alalım. Rüzgar şiddeti ile o ağacın dalını kırmıştır. Aynı zamanda rüzgar sayesinde o ağaca yağmur bulutları gelmekte ve ağaç tohumlarını rüzgar sayesinde dağıtmaktadır. Gördüğünüz gibi ağacın rüzgardan faydalandığını da söyleyebiliriz. Ancak rüzgar onun dalını da kırmıştır. Ağaç ihtiyaçları gereği yada birlikte yaşama gereksinimleri nedeniyle rüzgarı affedebilir. Fakat onda rüzgarın acısını hatırlatacak bir iz çoktan kalmıştır.

Günlük hayatımızda da biz affetsekte yada affettiğimizi söylesek bile her zaman arkadaşımızın bu davranışı içimizde kalır. Bu nedenle arkadaşlık ilişkilerimizde kimseyi kırmamaya özen göstermemiz gerekir. Çünkü yapılan hatalar yada yanlışlar karşı tarafta mutlaka bir iz bırakır.

Gün gelir onunla ters düştüğümüzde bu hatamız bizim yüzümüze vurulur. Sağlıklı bir dostluk için davranışlarımıza dikkat ederek yaşam sürmeliyiz. O beni nasıl olsa affeder demek yerine kendimizi affettirmeli yaptığımız hatanın farkına varmalıyız.

Konuyu burada sonlandırıyorum bundan sonra yazacaklarım kişisel görüşümdür.

Hangi dal rüzgar tarafından kırılmadı ki


İster istemez yapıyoruz hatalar. Çünkü bizler birer insanız. Farkında olmadan bilmeyerek, istemeyerek karşımızdaki insanları kırabiliyoruz. Sonuçta pişman olup o arkadaşımızı yeniden istiyoruz. Bu bazen dostluk ilişkilerimizde bazen ise sevgili olma durumunda sıklıkla karşımıza çıkıyor.

Bu olaylardan sonra sürekli bir pişmanlık duygusu yaşıyoruz. Kimi zaman o bizi affetse bile bu pişmanlık bizden hiç gitmiyor. Ne yapsak ne etsek tıpkı onun gibi bu olay aklımızdan çıkmıyor. Benzeri bir durumla karşılaşıldığında bu olay hep hatırlanır oluyor.

Hayatımızın her alanında bu durumlardan ders çıkarmamız gerekir. Hata elbette yapacağız ama bunun bir hata olması gerekir. İsteyerek yada bilerek birini kırmak kadar kötü birşey yok. Davranışlarımızı ölçüp tartmalı ve buna göre hareket etmeliyiz. Yoksa kaybettiklerimizin arkasından bakıp dururuz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.