damlaya damlaya göl olur atasözü kompozisyon

Atalarımız ne kadar güzel söylemişler “Damlaya damlaya göl olur.” Gerçektende çok anlamlı ve manalı bir atasözüdür. Bu kompozisyon yazımızda damlaya damlaya göl olur atasözünü inceleyeceğiz.

Hayatımız boyunca birşeyleri alabilmke ve sahip olabilmek adına çalışırız. Almak istediklerimi elde etmek için paraya ihtiyacımız vardır. Ancak alacağımız nesne o kadar pahalıdır ki öyle bir para bizim elimize kolayca geçmez. İşte böyle bir durumda alacağımız eşya için para biriktirmeye başlarız.

Üçer beşer bir kenara koyarız. Aynı suyun damlaları gibi azar azar koyduğumuz paralar bir bakarız ki çoğalmış. İşte suda böyledir arkadaşlar. Damlayan su taneleri zamanla birikerek küçük bir havuz oluşturabilir. Bu atasözü ile bize anlatılmak istenilende bazı şeyleri elde etmek için birikim yapmamız gerektiğidir.
damla
İlk zamanlar küçücük bir su damlasından ne olacak ki bu şekilde göl mü olur dersiniz. Su içinde böyle söylenebilir. Damlaya damlaya su mu birikir? Evet birikir. Hayatımızda en hızlı akıp giden şey zamandır. Bir bakarsınız geçivermiş günler. İşte bu zaman sonunda sizin küçük su damlalarınız artık bir göl olmuştur.

Bu kompozisyon yazımızda damlaya damlaya göl olur deyimini anlattık. Umarım beğenirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.