Damlaya damlaya göl olur atasözü nasıl ortaya çıktı?

Günümüzde sıkça kullandığımız damlaya damlaya göl olur atasözü nasıl ortaya çıktı bir arkadaşımızın sorusu üzerine bu konuyu araştırmaya karar verdik. Küçük şeylerin zamanla büyüdüğünü anlatmak isteyen bu söz azim ve kararlılığın simgesidir. Yaşlı insanlara sorduğumuzda bu hikayenin çok eskilere dayandığını ve hikayenin bir varsayım olduğunu söylediler.

Rivayete göre geçmiş zamanda çocuğuna küçük harçlıklar veren bir adam ile çocuğu arasındaki sohbet arasında geçen bir hikayedir. Babasından küçük harçlıklar alan çocuk bu durumdan bir hayli rahatsızdır. Almak istediği şeylere parası yetmediği için üzülen ve babasına kızan çocuk bir gün babasına bu harçlık bana yetmiyor. Hayal ettiğim bisikleti bırak almayı marketten çikolata bile alamıyorum.

Babası da ona sana verdiğim harçlıkları harcamadan biriktirirsen istediğin herşeyi alabilirsin der. Çocuk o nasıl olacak baba herşeyi nasıl alırım ki o kadar param yok ki. Babası köyümüzün yakınındaki gölü biliyorsun değil mi? O göle gelen bir dere yada nehir var mı? Yok baba. Peki o göl nasıl oluştu oğlum? Bilmiyorum baba O göl yağmur sularının birikmesi ile meydana geldi.

Yani küçük su damlacıkları bir araya gelerek çok büyük bir göl oluşturdu. İşte senin harçlıklarında bu şekilde büyüyebilir.

O günden bu güne yağmur damlalarının bir araya gelmesi insanlara ilham kaynağı olmuş ve küçük şeylerin bir araya gelerek büyük şeyleri oluşturduğu ortaya çıkmıştır. Ve bugünlere kadar gelen önemli bir atasözü ortaya çıkmıştır. “Damlaya damlaya göl olur”

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.