Davranışlar hakkında kompozisyon

Bu günkü yazımızda sizlere davranışlar hakkında bir kompozisyon yazısını paylaşacağız. İnsanın yapmış olduğu hal ve hareketlerin tamamına davranış adı verilir. Davranışlar kişin karakterini ve kimliğini beliler.

İyi yada kötü davranışlar olarak ikiye ayrılabilir. Öreğin; yardıma ihtiyacı olan yaşı teyzeye yolda karşıdan karıya geçerken yardım etmek iyi bir davranıştır. Bu ve buna benzer davranışlar sergileyenler ii insan olarak tanımlanır. Ayrıca iyi davranışlarda bulunan kişilerin en öneli özelliği acıma ve merhamet duyguları da çok ön planda yer alır.

Kötü davranışlara sahip insanlarda acıma ve merhamet duygusu yoktur. Bunların yerine kötülük düşünen bir kalp vardır ve içinde fesatlık barındırır. örneğin arkadaşının notlarını kıskanan bir öğrenci onun düşük not alması için delinden geleni yapar ve bir gün sınavda kopya çemiş süsü verir. Bunu fark eden öğretmen ise kopya çektiğini düşünerek sınav kağıdını alır ve not olarak direk sıfır verir. Bu durumdan çok memnun olan kıskanç arkadaşı içinden sinsi sinsi güler.

Sonuç olarak davranışlar kişini karakterini belirleyen unsurlardır. İyi huyu olmak için uğraşmalı kötü alışkanlık ve davranışlarımızı terk etmeliyiz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.