Demir yollarının yapımı ekonomik anlamda devlete neler kazandırmıştır?

Demir yollarının yapımı ile devletimiz ekonomik olarak birçok kazanım elde etmiştir. Osmanlı Devleti döneminde başlayan demir yolu projesi günümüze kadar sürmüş ve yurdun dört bir yanına yayılmıştır. Demir yollarının yapımı ekonomik anlamda devlete neler kazandırmıştır birlikte inceleyelim.

Yapılan tren yolları ile ülkemizde ticaret faaliyetleri gelişmiştir. Ayrıca demir yolu ile ulaşımın daha hızlı ve güvenli olması sonucunda bu alanda yatırımlar arttırılmıştır. Tarihte ilk demir yolumuz ise 1856 yılında İngilizler tarafından Aydın İzmir arasına döşenmiştir. Daha sonra zamanla geliştirilen hatlar yurda yayılmaya başladı. Avrupadan Osmanlı’ya turistler gelmeye başladı.

demiryolu

Demir yolları ile devletimiz ekonomik kazanımlar elde etti

Ulaşımın tren yolu ile sağlanması ile devlet ucuz bir şekilde ürünlerini ihtiyaç olan bölgelere gönderdi ve ticareti geliştirdi. Ürünlerin artık yurt dışına satılması başlandı. Tabi ki bu anlattıklarım Osmanlı devleti dönemine ait. O zaman ki padişah bütün gücüyle yurdun dört bir yanını demir yolu ile örmeye çalışmış tahıl ve diğer ürünlerin başka ülkelere gönderilmesini hedeflemiştir.

Günümüzde demir yollarının devlete ekonomik katkısı

  1. Ulaşımda maliyet demir yolları ile azaldı
  2. Devlet artık ürünlerini ve ticaretini demir yolları ile ulaştırabildi.
  3. Ekonomik olarak demir yolları ile tasarruf sağlandı.
  4. Birçok yolcu ve yük aynı anda taşınarak kar edildi.
  5. Hızlı ve güvenilir ulaşım demir yolu ile sağlandı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.