Demirden bıçak nasıl yapılır?

Demirden bıçak yapımı nasıl olur? Demir bıçak olana kadar hangi aşamalardan geçer? Demirin dövülerek bıçak haline getirilene kadar yapılan işlemler ve demirden bıçağa kadar olan aşamaları sırasıyla inceleyelim.

Demirin işlenerek çeşitli cisimlere dönüştürülmesi sürecine bir örnek vereceğiz. Yerkürede en fazla bulunan metal olan demir çeşitli aşamalar sonucunda bugün kullandığımız bıçak, çatal vs. gibi birçok ürüne dönüştürülür.

Günümüzde ham metal bir takım işlemlerle ayrıştırıldıktan sonra kullanılabilir metal haline getirilir. Demirin bıçak haline getirilmesi işlemi ise sıvı haldeki demirin fabrikasyon ortamında kalıplara dökülmesi ve bunların soğutularak eğeleme işlemine tabi tutulmasıyla yapılır. Bu bıçaklara daha sonra makinelerce sap takılır.

Günümüzde hala el yordamıyla üretim yapanlar olsa da demir ve demir ürünleri artık fabrika ortamlarında üretilmektedir. Bıçağın geçmişi taş devrine kadar dayanmaktadır. O zamanlarda insanlar taşları yontarak keskin hale getirip bugünkü bıçak gibi kullanmışlardır.

Umarım demirin bıçak haline gelene kadar geçen işlemleri anlatan bu yazımızı beğendiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.