demirin işlenerek çeşitli cisimlere dönüştürülmesi

Demirin işlenerek çeşitli cisimlere dönüştürülmesini bu yazımızda inceleyeceğiz. Demirden bıçağa kadar olan aşamaları adım adım inceleyelim. Örneğin demirden bıçak yapılmasını öğrenelim. Dünyada en çok bulunan metal türü olan demir işlenerek çeşitli cisimlere, araç ve gereçlere dönüştürülür.

Toprak altından çıkarılan maden haldeki demir fabrikalarda işlenip ayrıştırıldıktan sonra eritilerek yeni kalıplara dökülür. Daha sonra eğer bu demirden ne cisim yapılacaksa o fabrikanın yolunu tutar. Bıçak üretimi yapan fabrikalar için büyük kalıplar halinde demir gelir. Bu kalıplar makinalar yardımıyla kesilerek eritilir ve bıçak kalıplarına dökülür.

bıçak

Demirin işlenmesi sonucu oluşan cisimler


Daha sonra bıçak şeklinde küçük binlerce parça oluşur. Bu parçalar eğelenip uçlarına sap takıldıktan sonra kullanılabilir hale getirilirler. Günümüzde demirden bıçak yapımı artık yoktur. Bıçaklar artık paslanmaz çelikten yapılmaktadır. Eskiden demirden yapılan bıçakların yapım aşaması bu şekildedir.

Günümüzde demir işlenerek birçok araç gereç ve cisim yapımından kullanılır. Demirin işlenerek çeşitli cisimlere dönüştürülmesi sürecini demirden bıçağa yazımızla anlattık umarım beğenirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.