Demokrasi bilincinin oluşmasında ve geliştirilmesinde okulun etkisi

Demokrasi yönetim biçiminde tüm bireylerin eşit bir şekilde söz sahibi olmasıdır. Bunun ilk olarak öğrenildiği yer ise öğrenim gördüğümüz okullardır. Toplumun bir parçası olan insan demokrasinin gelişimi ve oluşturulmasını temel olarak eğitim gördüğü okullarda öğrenmeye başlar.

Örnek vermek gerekirse okullarda kurulan eğitsel kulüplerde mutlaka başkan ve başkan yardımcısı olur. Bu başkanın seçiminde kulüp üyelerinin desteği oldukça önemlidir. Her öğrenci başkan olarak görmek istediği kişiyi destekler yada kendisi başkan olmak için aday olur. Bu örnekte aslında bizim ülkemizin yönetimine benzemektedir. Anne ve babalarımızın kullandıkları oylar ile seçilen başkan ve yardımcıları ülke yönetiminde bizim adımıza söz sahibi olurlar.

Demokrasiyi bilincinin toplumda yer edinmesi ve bireylerde oluşturulmasında okul temel etkenlerden biridir. Başka bir örnek ise sınıfımızda başkan ve yardımcısı olur. Bu kişiler sınıfın sorunlarını sınıf öğretmenine aktararak arkadaşlarının sorunlarına çözüm getirmeyi hedefler. Sınıf başkanı da öğrencilerin oylamaları ile temsilci olarak seçilir.

Görmüş olduğunuz gibi yapılan tüm bu etkinlikler ile demokrasi bilinci okullarda öğrencilere verilmektedir. Bu sayede büyüdüklerinde demokrasinin gereklerini daha iyi anlayıp uygulamaktadırlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.