Demokrasimize Yönelik iç ve Dış Tehditler Nelerdir

Demokrasi ortaya çıktığı günden bu güne her ülke ve her toplumda iç ve dış tehditlere maruz kalmıştır. Bugün hala ülkemizde demokrasimize yönelik tehditler bulunmaktadır ve bu tehditler sonsuza denk varlığını sürdürecektir. Çünkü demokrasi mantıken tüm toplumu memnun edecek adil bir yönetim biçimi olsa da bu bazen kişilerin, kurumların, siyasi güçlerin ve dış güçlerin aleyhine olmaktadır.

Bu nedenle demokrasi düşmanları doğal olarak ortaya çıkarlar. Demokrasimize yönelik iç tehditlerden şöyle bahsedebiliriz. Örnek vermek gerekirse ülkemizde Kürt sorunu ve Pkk adı altında sorunlar mevcuttur. Bu sorunlar bu topraklarda adil olarak yaşamak ve varlığını sürdürmek istenildiğinde kendiliğinden çözülebilecek bir sorun olsa da bu sorundan beslenen bir takım güçler sorunun çözülmemesi için uğraş vermektedirler. Rant sağlamak ve güç elde etmek uğruna terörü destekleyen gruplar ne yazık ki ülkemizde mevcuttur.

Ülkemizde ki diğer bir iç tehdit ise ırk ve din ayrımcılığı. İnsanları birbirine düşüren bu ayrımcılık dil farklılıkları, din farklılıkları ve ırk gibi farklılıklar oluşturularak topluma ve demokrasimize tehdit oluştururlar.
demokrasi
Demokrasimize Yönelik Dış Tehditler

Dış güçler ülkemizdeki siyasi ve ekonomik çıkarları için demokrasimize çeşitli tehditler yöneltirler. Bu tehditler dışarıdan bakıldığında görülmese de yakından incelenip detaylara göz atıldığında ortaya çıkar. Demokrasiyi içten tehdit eden tüm unsurların altında dış güçlerin kesin etkisi bulunur. Dış güçler silah ve savaşla yapamadıklarını ancak iç dinamiklerle oynayarak yapmak isterler.

Güzel ülkemizde demokrasi düşmanlarının varlığı nedeniyle sürekli olarak iç ve dış tehditlere maruz kalır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.