Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Demokrasimize Yönelik İç ve Dış Tehditler

Türkiye demokrasinin en iyi uygulandığı ülkelerin başında gelse de demokrasi her daim iç ve dış tehditlerin baskısı altında kalmıştır. Cumhuriyetin ilanından bugüne demokrasi ile yönetilen ülkemizde zaman zaman demokrasi sekteye uğramıştır. Bunun nedeni de iç ve dış tehditlerin kimi zaman demokrasiye olan müdahaleleridir.

Kimi zaman darbeler, kimi zaman isyanlar demokrasiye yönelik birer tehdit olmuştur. Uzun yıllardır farklı kültür ve kökenden insanların huzur içinde yaşadığı bu topraklar dış etkenlerin ve iç unsurların etkisiyle kavga ve isyanlara sahne olmuştur. Demokrasi aslında her toplumun, her bireyin, her kökenin en güzel şekilde yönetildiği ve hepimizin söz sahibi olduğu bir yönetim şeklidir.

Demokrasimize yönelik iç tehditlere gelecek olursak toplum içine sokulan fitne ve fesatların oluşturduğu ırkçılık, köken ayrımı, dil özgürlüğü gibi durumlar abartılarak memleketin sorunu haline getirilmiştir. Herkesin seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu bu ülkede elbette herkes istediği dili konuşabilir. Fakat bazı iç unsurlar bunu farklı boyutlara çekerek farklı dil, farklı bayrak ve ayrı bir devlet anlayışı içinde ülke problemlerini oluştururlar. Demokrasiyi parçalamak isteyen güçler laiklik kavramını da anlamakta güçlük çekerler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.