Deneme yazısı nedir?

Bu günkü konumuzda deneme yazısının ne olduğunu anlatmaya çalışalım. Deneme yazısını şu şekilde tarif edebiliriz.
Yazarın bir konudaki görüşlerini kesin kurallara varmaksızın okuyucuya kendini inandırmaya zorlamadan hazırladığı bir yazı çeşitidir.

Deneme yazarı sanki kendi cümleleriyle konuşuyormuş gibi bir hava içindedir. Denemenin belirli bir konusu yoktur. Her hangi bir konuda yazılabilir. Asıl önemli olan yazının konusu seçerken merak uyandıran, kalıcı, insanların ve toplumun dikkatini çekebilecek yazılar olmalıdır.

Denemenin ilk örneklerini Fransız Yazar Montaigne tarafından verilmiştir. Daha sonra ise İngiliz yazar Bacon bu türün geliştirilmesinde büyük rol oynamıştır. Türk edebiyatında ise Cumhuriyetin ilanından sonra görülmeye başlanmıştır. Nurullah Ataç, Ahmet Haşim, Suut Kemal yetkin ve Sebahattin Eyüpoğlu gibi isimler örnekler vermişlerdir.

dnm

Deneme yazılarında herhangi bir sonuca varma, kesin sonuçlara gitme gibi bir amaç asla söz konusu olmadı. Deneme yazıları duygu ve düşüncelerini bir köşe yazısı gibi basit ama bir solukta okunabilecek uzunlukta olmalıdır.Demeci duygu ve düşüncelerini rahat bir şekilde sanki kendisiyle konuşuyormuş edasıyla anlatır. Bazen de bir konudan diğerine rahat şekilde atlayabilir. Kısacası deneme yazılarındaki asıl amaç yaratıcılık ve özgünlüktür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.