Dengeli Beslenme Nedir?

En doğru beslenme şekli dengeli beslenmedir. Dengeli beslenme vücudumuza gerekli yiyecek ve içeceklerin uygun zamanda ve yeterli bir şekilde alınmasıdır. İnsanlar vücutları için ne çok yemeli, nede az yemelidir. Önemli olan yeteri kadar beslenmektir.

Beslenme alışkanlıklarını bazı temellere dayandırarak yaparsak beslenmeden beklenen yararı sağlamış oluruz.

düzenli beslenmenin önemi

a. Yararlı değişik besinler almaya dikkat etmeliyiz.

Vücudumuz için yararlı olmayan besinleri tüketmekten kaçınmalıyız. Aldığımız besinlerin değişik besin gruplarından olmasına özen göstermeliyiz.

Yiyeceklerimizi temiz, taze ve bize en çok yararlı olanlardan seçmeli, hijyen kurallarına dikkat etmeliyiz. Açıkca satılan, temizlik kurallarına uyulmadan satılan yiyecekleri almamalıyız.

b. Beslenmemiz belirli bir düzen şeklinde olmalıdır

Dengeli beslenmenin altın kurallarından birisi şüphesiz doğru ve düzenli bir şekilde besinleri tüketmektir.

Sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemekleri belirli saatlerde, düzenli olarak yenilmelidir. Özellikle sabahları kahvaltı yapmaya dikkat edilmelidir.

Günlük hayatta verimli bir şekilde yer almak için kahvaltının ayrı bir önemi vardır. Yiyeceklerimizi seviyorum veya sevmiyorum şeklinde gruplandırmakta yapılan büyük yanlışlardan birisidir.

dengeli beslenmenin önemi

c. Lokmaları çiğnemeyi unutmayın

Yediğimiz besinleri iyice çiğneyerek yutmamız gerekir. Çiğneme bir mekanik sindirim  olayıdır. Bunun sonucunda yediğimiz besinler daha iyi sindirime uğrar ve vücut yapısına katılır.

Beslenmeden beklenen yararlar bu şekilde sağlanmış olur.

d. Dişlerinizi fırçalayın

Sindirim aslında ağzımızda başlar. Dişler yardımıyla çiğnediğimiz besinler daha iyi sindirilir. Bu nedenle dişlerimizi iyi bir şekilde korumalıyız.

Yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması onların sağlıklı ve uzun süreli kullanılmasına yardımcı olur.

(2) Yorum

  1. Dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmek insanların kendi elinde. Lakin artık bir tüketim çılgınlığı devam ettiği için bizler buna dikkat etmiyoruz. Sürekli yemek ve içmek bizim için bir hobi olmuş durumda.

    Günümüzde bu nedenle hastalıklar çoğaldı. İnsanlar artık daha dikkatli olmalıdır. Yoksa ortalama yaş ömrü 50’ye kadar düşecektir. Beslenme alışkanlığı edinmek zorundayız.

  2. Dengeli beslenmek için her yemekten yememiz gerekir. Yemekleri bir program dahilinde tüketmeli ve sağlık için faydalı olanları tercih etmeliyiz.

    Fast food tarzı yemekleri yemekten kaçınmalıyız. Çünkü bunlar bizde kilo yapan önemli gıdalardır. Düzenli spor yapmak dengeli ve düzenli beslenmeye katkı sağlar. Böylece amacına ulaşmış olur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.