Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Sesin yayılması ve duyulması

İşitme duyumuz ile algıladığımız sesleri yorumlarız ve bu ses hakkında fikirler ediniriz. Ancak sesi bazı ortam koşullarında duyamayız. Sesin hangi ortamlarda nasıl yayıldığını öğreneceğimiz bu yazımızda sesin su altı dünyasında yada bazı ortamlarda neden duyulamadığını öğreneceğiz.

Ses su altında yada bazı alanlarda duyulamaz. Peki neden?

Sesin oluşmasında titreşimin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sesi meydana getiren nesnenin sadece titreşim oluşturması yeterli değildir. Aynı zamanda uygun ortam koşullarında bulunması gerekir. Ortam esnek bir yapıya sahip olmalıdır. Ortamın hangi formda olduğu önemli değildir. İster sıvı, ister gaz yada katı olabilir. En önemli husus tabi ki esnek bir yapıya sahip olmasıdır.

Gerekli malzemeler;

  • Elektrik zili
  • Cam fanus

Elektrik zili cam bir fanus içerisine konulur. Daha sonra bu fanus içindeki hava vakumlama ile boşaltılır. Zilin çalma düğmesine bastığımızda herhangi bir ses duyamayız. Zili dışarıdan izlediğimizde tokmağın çana vurduğunu görürüz ancak herhangi bir ses duymayız.

Cam fanus içine yeniden hava verildiğinde zilin çalmasını duyabiliriz.

Sesin ortamda ilerlemesi ve iletilmesi için hava gibi uygun maddeler gerekir. Sesin ortamda yayılması su içerisine atılan bir taşını su yüzeyinde oluşturduğu dalgalara benzer. Ses aynı dalgalar şeklinde yayılır.

Ancak su altında sesin yayılması esnek olmadığı için oldukça zordur. Bu nedenle su altında sesi duymamız oldukça güçtür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.