Deniz Kirliliği ile ilgili Hikaye

Denizler dünyamızın 3/4’ünü kaplayan ve içerisinde yer yüzünden fazla canlı çeşidi barındıran tuzlu su kütleleridir. İçerisinde birçok canlı türü bulunduran denizler ayrıca insanoğlu için iyi bir besin kaynağıdır. Denizlerden yakaladığımız balıklar sayesinde Omega 3 yağlarına sahip olabiliriz.

Omega 3 yağları ancak balıklardan elde edilebildiği ve denizlerin iklimlerin oluşmasını etkilediğini düşünürsek hayati bir öneme sahip olduğunu anlamak çokta güç değildir. Hava olaylarını canlı yaşamını sağlayan denizler içerisinde balıklar, kabuklu canlılar, yosunlar, algler, tek hücreli canlılar gibi akıl sır erdiremediğimiz çeşitlilikte tür barındırırlar.
pisdeniz
Deniz ürünlerinden ayrıca kozmetik ürünler ve temizlik ürünleri elde edilir. Ayrıca denizlerden elde edilen süngerler çeşitli alanlarda kullanılırken inciler ise süs ve takı eşyaları olarak kullanılır.

Fakat günümüzde artan deniz kirliliği nedeniyle artık canlı türü azalmakta ve hatta yok olmaktadır. Denizlerimiz sanayi atıkları, bilinçsiz yerleşim, tutarsız davranışlar ve bozuk kanalizasyon sistemleri nedeniyle her geçen gün kirlenmektedir. Özellikle deniz zeminlerinde çürümesi ve yok olması çok uzun yıllar süren plastik eşyalar sıkça görülür. Bu cisimler denizi kirlettiği gibi canlıların yaşamasına engel olurlar.

Kirlenen denizler ancak atık su temizleme istasyonları, doğal kanalizasyon arıtma sistemleri ve toplumun bilinçlendirilmesi ile temizlenebilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.