Deniz suları tuzlu olduğu halde yağmur sularının tuzlu olmamasının sebebi ne olabilir?

Hepimizin bildiği gibi deniz suları tuzlu olduğu halde gökyüzünden yağan yağmur suları tuzlu değildir. Gökyüzünden yağmur olarak yere düşen su damlacıklarının bir çoğu deniz sularından buharlaşarak atmosfere katılan su buharıdır. Peki denizlerdeki tuzlu su buharlaştığında neden gökyüzünden tuzlu olarak yer yüzüne inmiyor?

Bu sorunun cevabı aslında çok kolay. Çünkü suyun buharlaşması sırasında denizdeki tuz geride kalan deniz suyuna karışmaktadır. Denizden buharlaşarak uzaklaşan su buharı tuzsuzdur. Bu nedenle gökyüzünde yoğunlaşarak normal yağmur damlası olarak yeryüzüne gelir. Eğer tuzlu olarak gökyüzüne çıksa ve oradan tuzlu yağmur suyu olarak yağsa canlılık olmazdı. Birçok bitki tuzlu sudan etkilenerek ölür. Buda doğanın en güzel dengelerinden biridir.
yağmur
Doğadaki su döngüsü öyle güzel dizayn edilmiştir ki canlılığın devamını riske atacak her faktör engellenmiş durumdadır. Ancak biz insanlar atmosfere salgıladığımız kötü gazlar nedeniyle atmosferde yabancı maddelerin yoğunlaşması ve yağmur ile yeryüzüne inmesine neden oluruz. Bunun sonucunda oluşan asit yağmurları bitkilerin gelişimini kötü yönde etkilemektedir.

Kirlenen atmosfer giderek işlevini kaybetmektedir. Yağmurların temiz ve saf yağmasını istiyorsak doğamızı koruyarak kendi geleceğimizi güvence altına alabiliriz.

Bu yazımızda Deniz suları tuzlu olduğu halde yağmur sularının tuzlu olmamasının sebebi ne olabilir? sorusuna cevap aradık umarım beğenirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.