deniz suyu neden tuzludur

Deniz yaz aylarında vazgeçemediğimiz içinde yüzmekten keyif aldığımız büyük su birikintileri. Lakin yüzerken su yuttuğumuzda denizin gerçek yüzü ile karşılaşırız Tuz.. Deniz suyu içerisindeki tuz nedeniyle çok kötü bir tada sahiptir. Peki denizler neden tuzludur ve deniz suyu nasıl her zaman tuzlu olarak kalmayı başarmıştır.

Bilim adamları eski zamanlarda deniz suyunun tuzlu olmasını çok basit bir şekilde açıklamaya çalıştılar. Dağlardan gelen akarsular denizle birleştiğinde denizin tuzlanmasına neden oluyordu. Bilim adamlarının o zamanki düşüncesine göre mineral ve bakteri olarak zengin olan bu sular dağlardaki kayaları eriterek yapısındaki tuzu denizlere taşıyordu. Lakin bu sisteme göre denizlerdeki tuz orana sürekli artması gerekiyordu.
denizsuyu
Yapılan incelemelerde denizlerdeki tuzluluk oranı sabit olduğu görülünce bu tez tamamen çürüdü. Denizlerin tuzlu olması başka bir şekilde açıklandı. Yer kabuğundaki çatlaklar ile Cl (Klor) yer yüzüne çıkarak denizlere karıştı. Dağlardan gelen sular ile ise Na (Sodyum) deniz sularına ulaştı. Zamanla NA ve Cl birleşik oluşturarak NaCl yani bugünkü tuzu oluşturdular. Bu sisteme görede tuzluluk oranı sürekli artmalıydı. Bilim adamları bunu bu kez denizlerde mineraller bileşik oluşturarak tuzun çökelti yaparak denizlerdeki kayaların yapısına katılması ve dengenin kurulmasını sağladığını belirlediler.

Oldukça ilginç bir denkliğin olduğu deniz sularında tuzluluk oranı buharlaşmanın yoğun olduğu yerlerde bir hayli fazladır. Örneğin kavucuru sıcakların olduğu kızıldenizde tuzluluk oranı bir hayli fazla iken kutuplarda nehir ve ırmakların bol olması, buharlaşmanın az olması nedeniyle oran düşüktür.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.