denizcilik,havacılık veya balıkçılık gibi hava olaylarından etkilenen meslek sahiplerinin karşılaştıkları olumsuzluklar hakkında bir hikaye

Bazı meslek sahipleri vardır ki hava durumlarından direk olarak etkilenir. Denizcilik, havacılık veya balıkçılık gibi mesleklerle uğraşan kişiler hava olaylarını takip etmeli hava durumlarından yararlanmalıdır. Bu meslek sahipleri hava koşulları nedeniyle etkilenirler.

Şimdi balıkçılık yapan bir kişinin hava olaylarından etkilenişini anlatan kısa bir hikaye örneği hazırlayacağız.

Balıkçı Semih Usta

Balıkçı Semih Usta ilerleyen yaşına rağmen her gün denize açılarak balık tutardı. Yaşlı olması onun ağları denize serip toplamasına oldukça engel oluyordu. Hele birde hava koşulları bozuksa onun için balık tutmak çok zor ve zevksizdi. Havanın bozuk olduğu dönemlerde zaten pekte balık tutamıyordu.

Karadenizde balıkçılık yapan Semih Usta yine bir gün denize açıldı. Gökyüzü pırıl pırıl ve güneşliydi. Bugün çok güzel balık tutarım hava güzel diye düşünürken birden rüzgar çıktı. Çıkan rüzgarla birlikte küçük tenkesi sallanmaya başladı. Oldukça korkmuştu. Daha ağlarını atmadan eve geri dönmeyi düşündü.

Dalgalar giderek büyürken aniden yağmur bastırdı. Çok korktu Semih Usta yıllar boyunca balık tuttuğu deniz bu kez onu istiyordu. Yağmur şiddetini arttırınca deniz biraz olsun duruldu. Dalgaların hafiflemesi ile küçük teknesi ile hızla sahile döndü.

Havanın onu bu kadar etkileyebileceğini hiç düşünmemişti. Balık tutmak için güzel bir günü beklemeye koyuldu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.