Denizlerde derine gidildikçe neden karanlık olur?

Denizlerde derinlere indiğimizde karanlık artarak görmek oldukça zorlaşır. Denizin derinliklerinde görmek neden zorlaşır gelin birlikte öğrenelim. Bildiğiniz gibi denizler su kaynağı olup içinde birçok canlı yaşamaktadır. Ancak denizin derinliklerinde görmenin zor olması nedeniyle birçok canlı burada yaşayamaz.

Hepimiz hayatımızda birçok kez denize gitmişizdir. Özellikle yaz aylarında sıcaktan bunaldığımızda kendimizi denizin serin sularına bırakırız. Denizde yüzdüğümüz esnada gözlerimizi suyun altında açtığımızda çok net olmasa da görmeyi başarabiliriz. Ancak biraz derinlere indiğimizde farkedersiniz ki görme yeteneğimizi yavaş yavaş yitiririz.

Hatta denizleri incelemek isteyen dalgıçlar ve kişiler bunun için özel gözlükler ve ışık kaynakları kullanmaktadırlar. Su altı belgeseli çeken dalgıçlar derinlerde çekim yaptıkları için özel techizatlara sahip olmak zorundadırlar.

Çünkü denizlerde derinlere inildikçe karanlık bir ortam oluşur. Bunun sebebi ne midir birlikte inceleyelim?

deniz

Denizlerde aşağıya doğru inildikçe görmek oldukça zorlaşır


Denizlerin dibine inildikçe neden karanlık olur?

Denizler bildiğiniz gibi güneş ışınları ile aydınlanmaktadır. Anca su bir ışık kırıcı olduğu için denize düşen güneş ışınları kırılarak çeşitli yönlere doğru ilerlerler. Bu nedenle güneş ışınları havadaki gibi düz bir açı ile ilerleyemediği için yeterli aydınlatma yapamaz.

Bu nedenle denizlerin derinliklerine kadar inildiğinde görme kabileyetimizi yavaş yavaş yitiririz. Bu nednele denizin derinliklerinde çok az sayıda canlı türü yaşamaktadır ve bu canlılar ender bulunan türlerdir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.