Denizlerin karalara göre geç ısınıp daha geç soğumasının nedeni nedir?

Denizler karalara göre daha geç ısınıp daha geç soğumaktadır. Bunun nedeni ise denizlerde bulunan suyun özelliğinden kaynaklanır. Su tüm sıvılar gibi geç ısınıp geç soğuyan bir bileşiktir. Sonuç olarak denize kıyısı olan tüm karalarda ılıman iklim görülmesinin temel nedenide budur.

Çünkü yaz aylarında ısınan deniz suları kış aylarında karalarda ılıman iklim görülmesine neden olur. Karalar ise denizlerin aksine çabuk ısınıp çabuk soğumaktadır. Bu toprağın kendine has bir özelliğidir. Kış aylarında buz gibi olan toprak baharın gelmesi ile birlikte aniden ısınır. Oysa deniz suları toprak kadar çabuk ısınamazlar.

Karaların çabuk ısınıp çabuk soğumasına örnekler verecek olursak yurdumuzun doğu bölgelerinde kış ayları çok soğuk ve sert geçmektedir. Ancak yazın gelmesi ile birlikte en yüksek sıcaklıklar yine bu bölgede yaşanır. Toprak sıcaklıklarıda bu bölgede aynı şekildedir.

Denizler karalara göre daha geç ısınıp soğurlar

Denizlerin karalara göre daha geç ısınıp soğuması kendine has bir iklim türü oluşturur. Akdeniz kıyılarında Akdeniz iklimi, Karadenizde Karadeniz iklimi gibi iklimler görülür. Bu iklimler kıyı şeritlerimizde sıralı dağlar nedeniyle iç kesimlere giremez. Sonuç olarak iç kesimlerde kırsal iklim görülür.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.