deprem tahliye çantasında neler bulunur?

Deprem anında ve sonrasında insanı hayatta tutan en önemli etkenlerden biri de deprem afet çantasıdır. Halk arasında deprem tahliye çantası olarakta bilinir. Genel olarak temel gıda maddelerini ve sağlık ekipmanları bu çantada yer alır. Bu yazımızda deprem tahliye çantasında bulunan nesneleri ve bizler için önemini öğreneceğiz.

Çantada bulunan malzemeler hayatta kalmamızı sağlayacak besleyici maddeler olduğu gibi yardımcı ekipmanları da içinde bulundurur. Örneğin bir çantada bulunan nesnelerin listesi şu şekildedir.

  1. Gıda maddeleri: Su, besleyici ve enerji verici besinler çantada mutlaka olmalıdır. Özellikle bisküvi ve çikolata gibi enerji verici besinler çantada olması gereken ilk besinlerdir. Deprem sonrasında enkaz altında kalsak bile bu besinler ile yaşama ihtiyacımız olan enerjiyi yardım gelene kadar sağlayabiliriz. İnsanın hayatta kalması için en önemli etkenlerden biridir.
  2. Radyo: Olaylardan ve gelişmelerden haberdar olmak için radyo bulundurmamız gerekir.
  3. Pil ve el feneri: Karanlık bir ortamda olacağımız için el feneri ve pil çantamızda mutlaka bulunmalıdır. Bu sayede gözlerimizin karanlıktan dolayı kör olmasını engelleyebiliriz.
  4. İlk yardım malzemeleri: Aslında bunu ilk yardım çantası olarak adlandırabiliriz. Enkaz altında kaldığımızda yaralanmalara karşı kendimize tedavi uygulamamız için bu çantayı hazır bulundurmayız. Eğer düzenli olarak kullandığımız tansiyon, şeker gibi ilaçlarımız varsa bu çantada mutlaka yerini almalıdır.

Yukarıdaki unsurlar bir deprem tahliye çantasında bulunması gereken esas malzemelerdir. Çantamıza istediğimiz ek maddeleri de yerleştirebiliriz.

Örneğin bir cep telefonu
Deprem çantası yanında bulunacak bir battaniye
Bizi sıcak tutması için uyku tulumu
Eldivenler ve kıyafetler
Atık madde kapları

Dilediğiniz kadar malzemeyi deprem çantası yanında bulundurarak hayatta kalmayı sağlayabilirsiniz. Ama en önemlileri ve sizin için hayati öneme taşıyanları maddeler halinde listeledik.

Önemli Not: Deprem çantası içindeki malzemeler düzenli olarak kontrol edilmeli ve tarihi geçenlerin yerine yenileri konulmalıdır. Çantada bulunması gereken maddeleri eklediğimiz resimden inceleyebilirsiniz.

deprem çantası

Deprem çantasında bulunan malzemeler bizim hayatta kalmamızı sağlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.