Derdini söylemeyen derman bulamaz atasözüyle ne anlatılmaktadır?

Hepimiz insanız ve günlük yaşamımızda türlü sorunlarla karşılaşırız. İşler bazen istediğimiz gibi gitmez ve içimizi bir dert kaplar. Ama sosyal bir varlık olduğumuz için bu derdimizi sevdiklerimizle ve dostlarımızla paylaşarak çözüm yolları bulabiliriz.

Atalarımız ne kadar güzel söylemiş “Derdiniz söylemeyen derman bulamaz” diye. Gerçekten de yaşamımızda bu kural aynen işler. Eğer bir sıkıntımız var ise ve bunu tek başımıza çözemiyorsak mutlaka yardım almalıyız. Bize yardım edeceğine inandığımız veya bilgeliğine güvendiğimiz kişiler bize yol gösterebilirler. Bu nedenle sıkıntılarımızı içimizde tutmak yerine anlatarak çözüm yolları aramamız gerekir.

Derdini söylemeyen derman bulamaz atasözüyle ilgili kompozisyon

Derdini söylemeyen bireyler derin düşüncelere kapılırlar


Eğer ki derdimizi anlatmaz ve içimizde yaşamaya devam edersek bu bize büyük mutsuzluk verir. Her zaman aklımızda kalır ve bizim içimizi kemirir. Nasıl ki mutluluğumuzda bunu çevremizle paylaşıyorsak dertlerimizi de paylaşmamız gerekir. Aksi halde kendimizi çok rahatsız hissederiz.

İçimizdeki dert bizi rahatsız ettiği gibi sağlıksız bir yaşam sürmemize de neden olur. Öyle ki geceleri uykumuz kaçar ve kendimizi rahatsız hissederiz.

Unutmayın ki bu hayatta sizden değerli bir şey yoktur. İçinizdeki sıkıntıları sevdiklerinize ve güvendiklerinize mutlaka anlatınız. Sorunların sizi üzmesine asla izin vermeyin.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.