Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Derelerin, çayların, ırmakların, göllerin son zamanlarda suyunun azalma nedenleri nelerdir?

Son yıllarda değişen ekolojik sistemle birlikte dereler, çaylar, ırmaklar ve göllerde son zamanlarda suların azaldığı görülmektedir. Bunun iki nedeni vardır. Birincisi küresel ısınma bir diğeri ise doğal hayatın korunmamasıdır. Dünyada artan insan nüfusu ile birlikte ihtiyaçlarda artmaktadır. Bu ihtiyaçlar ile birlikte artan üretim doğa kirliliğini doğurur.

Dünya atmosferine salınan çeşitli gaz türleri, canlıların soluduğu ve doğaya saldığı karbondioksit atmosferin, dolayısıyla dünyanın ısınmasına neden olmaktadır. Küresel ısınmayla birlikte iklimler değişmektedir. İklim değişikliği dünyamızda çeşitli alanlarda türlü felaketleri getiriyor. Örneğin Avrupa ve Amerikada aşırı yağışlar, şiddetli soğuklar yaşanırken ülkemiz ve birçok yerde kuraklıklar görülüyor. Asya kıtasında ise aşırı yağışlar sel ve heyelan gibi felaketleri meydana getiriyor.

Kuraklık çeken bölgelerde dereler, çaylar ve ırmakların yanı sıra göllerde su seviyeleri azalıyor. Sürekli tükettiğimiz su kaynakları yağışların olmaması sebebiyle neredeyse yok olmanın eşiğinde. Günümüzde Şubat ayında olsak bile havaların sıcak olması yağışların gelmemesi nedeniyle su ihtiyacı sıkıntılı sonuçlar doğuracak gibi. Yağışların olmaması sebebiyle dereler, çaylar ve ırmaklar beslenemezken yer altı suları giderek azalmakta.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.