Desibel nedir nasıl ölçülür?

Bu yazımızda desibel nedir nasıl ölçülür ve insanları duyabileceği desibel oranları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Desibel ses şiddetini gösteren birimin onda biridir. Kulağın ses şiddeti açısından sınırları arasındaki fark çok büyük olduğundan, aritmetik ses şiddetinden ziyade pratikte logartimik eşel yani desibel kullanılmaktadır.

Desibel “db” simgesi ile gösterilir. Desibel adı telefonu bulan kişi olan Alexander Graham Bell’ in adından kaynaklanmıştır. Desi onda bir anlamına gelmektedir, bel de BELL soyadından gelir.

Desibel alışılmışın dışında bir birimdir. O kadar dışındaki birçok kişi onun bir ölçü birimi olduğundan şüpheye düşer. Elektrik mühendisliğinin geleneksel yaklaşımına dayanan telekomünikasyon ölçü felsefesinin tamamını değiştirdiğinden, desibelin telekomünikasyon ölçü birimi olarak tanımlanması gerçek bir devrim olarak sayıldı.

Desibel her zaman iki değer arasındaki karşılaştırmadır. Bunun sonucu olarak da, çoğu zaman ölçülen güç değeri değişik olmasına rağmen desibel sayısı aynıdır.

İnsan kulağının duyabileceği en düşük desibel seviyesi 0 db dir. 85 db üzerindeki sesler kulağa zarar verdiği bilinmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.