Destek ve hareket sistemi nedir ne işe yarar

Destek ve hareket sistemi canlıların hareket etmesini sağlayan, vücudumuza şeklini veren ve iç organlarımızı koruyan en önemli sistemlerden bir tanesidir. İnsanlar yürüme, koşma, oturma, eğilme, zıplama gibi bir çok hareketi destek ve hareket sistemi sayesinde gerçekleştirirler.

Destek ve hareket sistemi yapılarını sıralayacak olursak; Kemikler, Eklemler ve Kaslardır. Kemik kas ve eklemlerimiz birlikte çalışarak vücudumuzun şeklini verir. İç organlarımızı koruyarak hareket etmemize olanak sağlar.

Vücudumuza şeklini veren sert yapılara kemik adı verilir. Değişik şekillerde ve uzunluklardaki kemiklerin bir araya gelmesiyle oluşan yapıya ise iskelet adı verilir. İskeletimizde üç adet kemik yer almaktadır. Bunlar Yassı kemikler, uzun kemikler ve kısa kemiklerdir.

Yassı kemikler Kafatası, göğüs kafesi ve kalça kemikleri yassı kemiklerdir. Uzun kemikler Kol ve Bacak kemiklerimiz uzun kemiklerdir. Kısa kemikler ise El ve ayak bilek kemikleri ile omurga kemikleri kısa kemiklerdir.

İskeletin görevlerinden da bahsedecek olursak; Vücudumuza destek olur, vücudumuzun dik durmasını sağlar, Vücudumuza genel şeklini verir, Hareket etmemize yardımcı olur ve İç organlarımızı dışarıdan gelebilecek olan darbelere karşı korur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.