dev bir balina kıyıya vurduğunda neden ölür?

Balinalar karaya vurduklarında neden ölürler diye sordu öğretmenim. Dev bir balina karaya vurduktan kısa bir süre sonra ölmektedir. Devasa boyutlarda olan bu canlılar deniz içerisinde hızlı ve rahat bir şekilde hareket edebilirken karaya çıktıklarında kımıldayamazlar bile.

Bunun nedeni fizikteki öz kütle kanunudur. Devasa bir cüsseye sahip olan balinalar su içerisindeyken yoğunluklarının düşük olması nedeniyle su içerisinde çok rahat hareket ederler. Vücutlarındaki yağ tabakaları ve kemiklerindeki dokular sayesinde yoğunlukları düşüktür. Suyun kaldırma kuvveti ile çok rahat hareket edebilirler.

balina

Balinalar karaya vurduklarında neden hemen ölürler?


Fakat bu balinalar kıyıya vurduklarında ise herhangi bir kaldırma kuvveti uygulanmadığı için ağırlıkları tümüyle artık gövde ve kemiklerin üzerine biner. Bu şekilde ağırlığın tek bir noktaya toplanması sonucu balinalar hareket edemeyerek denize dönemezler. Yüzeylerindeki derinin sürekli nemli kalması ise hayati öneme sahiptir.

Balinalar kıyıya vurduklarında suyun kaldırma kuvvetinden mahrum kalılar. Bu durumda zaman zaman balinaların kemikleri kırılır ve kısa sürede ölürler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.